zZłość, gniew, irytacja, wściekłość. Jak dobrze znamy te stany, których czasami nawet nie potrafimy uzasadnić. W jednej chwili jesteśmy zadowolone, uśmiechnięte, a za minutę mamy ochotę rozwalić wszystko dookoła. Z tymi niezbyt przyjemnymi emocjami, my, kobiety, musimy radzić sobie znacznie częściej niż mężczyźni, co w dużym stopniu związane jest z hormonami i z cyklem miesiączkowym.

Złość często pojawia się w wyniku utraty kontroli nad czymś, wywołana może być strachem. Wyrażana jest spontanicznie, poprzez krzyk, nieprzyjemne słowa, gesty. Bywa ucieczką od odpowiedzialności. Nie potrafimy przyznać się do błędu i chronimy się właśnie poprzez złość. Jest to zupełnie normalne i wpisane w naturę ludzką. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie nad nią panować, mówimy słowa, które mogą zaboleć drugą osobę, w ten sposób dając upust emocjom, których już za moment żałujemy. Ludzie, którzy szczególnie często wpadają gniew są bardzo negatywnie odbierani przez społeczeństwo, nazywani są furiatami i cholerykami. Bywa, że mogą stanowić zagrożenie dla innych poprzez stosowanie przemocy fizycznej.

Gniew jest jedną z podstawowych emocji towarzyszących nam w codziennym życiu. Może informować, iż ktoś narusza nasze prawa, wolność , czy terytorium. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że tam gdzie kończą się nasze granice, zaczynają się granice innych i trzeba się kontrolować w każdej sytuacji, nie urażając godności drugiej osoby. Długo kumulowana złość może być swojego rodzaju oczyszczeniem, zrzuceniem napięcia. Ponadto spełnia funkcję obronną, naszych wartości i przekonań. Gdy się złościmy, nabieramy siły i energii, wzrasta ciśnienie i praca serca. Dłonie zaczynają się pocić, źrenice rozszerzać. Organizm wydziela wtedy hormony stresu, takie jak adrenalina, czy kortyzol. Pod wpływem silnych emocji zmniejsza się też wrażliwość na ból.

Każdy ma swoje lepsze i gorsze dni, kiedy to wybucha gniewem. Zamiast skierować swoją złość na drugą osobę, najczęściej nam bliską, warto rozładować napięcie poprzez sport, siłownię, bieganie, czy nawet spacer. Pozwoli nam to ochłonąć i popatrzeć na wszystko z dystansem. Zdolność panowania nad emocjami świadczy o dojrzałości emocjonalnej.

Opracowanie: Arletta Różycka