Orzechy

oJuż w starożytnym Rzymie i Grecji orzechy były w powszechnym użytku i stanowiły symbol płodności. Duszone orzechy włoskie podawano na uroczystościach weselnych z błogosławieństwem dla panny młodej i z życzeniami dobrego pożycia i sprawności seksualnej dla pana młodego. Orzechy laskowe utożsamiają intelekt i mądrość, dlatego też stały się znakiem rozpoznawczym myślicieli i mędrców.

Obecnie na rynku, poza rodzimymi orzechami włoskimi i laskowymi, coraz bardziej dostępne są orzechy tropikalne, takie jak migdały, orzechy arachidowe, kokosowe, pistacje, kasztany, orzeszki pini, orzechy makadamia, orzechy nerkowca i wiele innych. Cechą charakterystyczną ich wszystkich jest duża zawartość energetyczna związana z ilością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Na wartość odżywczą wpływ ma również obecność żelaza, potasu, magnezu, miedzi, fosforu, kwasu foliowego.

Orzechy mają dużo właściwości zdrowotnych, szczególnie polecane są w profilaktyce chorób sercowo- naczyniowych. W zależności od rodzaju mogą obniżać ryzyko zachorowania na raka płuc, prostaty, zapobiegają cukrzycy, osteoporozie. Pomagają także przy problemach z metabolizmem i spowolnionym trawieniem. Szczególnie zalecane są również kobietom w ciąży, zmniejszają ryzyko wystąpienia ryzyka alergii u dziecka. Pomagają w stanach osłabienia, zmęczenia, zwiększają wigor. Spowalniają procesy starzenia skóry i przyspieszają jej regenerację.

Poza walorami prozdrowotnymi, orzechy powinny być doceniane ze względu na ich użyteczność- mogą stanowić zamiennik słodkiej przekąski. Zwłaszcza, gdy nie możemy sobie pozwolić na normalny posiłek , orzechy szybko nas nasycą i dodadzą energii. Z tego też względu nie powinniśmy ich spożywać wieczorem, kiedy to organizm może mieć problemy ze spaleniem nagromadzonej energii, odkładając ją w postaci niepożądanej tkanki tłuszczowej.

Pomimo sporej kaloryczności, orzechy powinny stanowić zdrowej diety. Są doskonałym źródłem błonnika, białka, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Tak naprawdę wszystko spożywane w nadmiernych ilościach nie służy szczupłej sylwetce. Jeśli dostarczamy organizmowi więcej kalorii niż jesteśmy w stanie spalić, zacznie on magazynować tłuszcz i będziemy tyli. Dlatego też dobranie odpowiedniego rodzaju orzechów do codziennego jadłospisu powinno być oparte na świadomości i wiedzy odnośnie parametrów żywieniowych.

Opracowanie: Arletta Różycka