Ciężkie nogi

Chyba każda z nas, zna to uczucie, gdy, po ciężkim dniu pracy odczuwamy ogromny ból nóg i zdaje nam się, że ważą one z tonę. Są obolałe, opuchnięte i zmęczone. Nie sprzyja im zbyt długa pozycja stojąca, jak i siedząca, nie mówiąc już o szpilkach, które wyrządzają krzywdę również kręgosłupowi. Opuchnięte łydki i kostki mogą być objawem chorób serca, nerek, układu krążenia.

Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew musi wykonać ogromną pracę, płynąc żyłami z nóg, aż do serca. Pompa mięśniowa, która, systematycznymi ruchami wypycha krew ku górze, pomaga jej w dotarciu do celu. Przed jej cofaniem ochraniają nas zastawki żylne, najlepiej działające w ruchu, podczas biegania, czy nawet wolniejszego marszu. Gdy nasze nogi zbyt długo nie pracują, w żyłach podnosi się ciśnienie, a to z kolei może być przyczyną uszkodzenia żył i zastawek. Nasz organizm broni się przed tym, poprzez przenikanie zawartej we krwi wody do tkanek. Ciśnienie w ten sposób spada, ale jednocześnie nasze nogi zaczynają puchnąć. W takim wypadku powinnyśmy uzupełnić płyny poprzez picie wody i w miarę możliwości potrzymać nogi wyżej, np. opierając je o ścianę. Uniesienie stóp pozwala na odpłynięcie krwi z nóg, a zgromadzona woda poprzez rozrzedzenie krwi pozwala na jej szybsze i bardziej sprawne krążenie.

Jeśli problemy z obrzękami pojawiają się od czasu do czasu, nie ma co panikować, jednak gdy pojawiają się coraz częściej i towarzyszy temu silny ból, warto skonsultować to z lekarzem. Być może masz do czynienia z niewydolnością żylną, której absolutnie nie można lekceważyć.

Aby Twoje nogi jak najdłużej pozostały w dobrej kondycji postaw na ruch. Na żyły idealnie działa pływanie, jazda na rowerze, spacery, zwłaszcza te, po nierównych terenach. Zamiast windy korzystaj ze schodów, dzięki czemu usprawnisz pracę pompy mięśniowej. Unikaj za to: spożywania soli- zastępuj ją ziołami, palenia papierosów, długotrwałego siedzenia z nogami założonymi na siebie, wysokich obcasów, długotrwałego przebywania na słońcu i brania długich, gorących kąpieli.

Podczas upałów, gdy tak właściwie puchnie całe nasze ciało, weź zimny prysznic, który nie tylko cię orzeźwi, ale i poprawi krążenie. Zacznij od stóp, przesuwając strumień wody coraz wyżej. Stopy i łydki można też masować kostkami lodu, lub też robić zimne okłady. Dobre efekty przyniesie także letnia kąpiel z dodatkiem soli.

Opracowanie: Arletta Różycka