Kwasy tłuszczowe Omega 3

kCoraz więcej z nas jest świadomych, jak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kwasy tłuszczowe omega- 3 są jednym z podstawowych składników, w jakie powinniśmy zaopatrywać swój organizm. Mają one zbawienny wpływ na serce, układ krążenia, zapobiegają miażdżycy, łuszczycy i chorobom alergicznym.

Ich podstawowym źródłem są ryby morskie i ich olej. Niestety, w trakcie tradycyjnej obróbki termicznej, podczas przygotowywania posiłków z ryb, może dochodzić do przekształcania bardzo korzystnych dla zdrowia izomerów kwasów tłuszczowych w szkodliwe izomery trans.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA), które należą do grup omega-6 i omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie mogą być one syntezowane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem, a ich niedobór prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Doskonałym źródłem kwasów omega-3 w codziennej diecie są tłuste ryby: łosoś, makrela, śledź, a także odpowiednie suplementy diety. Kwasy te przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca, utrzymują właściwy poziom trój glicerydów we krwi, utrzymują prawidłowe ciśnienie krwi, odpowiadają za sprawne funkcjonowanie mózgu i dobry wzrok.

Przy wyborze suplementów szczególną uwagę należy zwrócić na stopień skoncentrowania kwasów omega-3, im jest on wyższy, tym bardziej wartościowy jest preparat, który chcemy zakupić. Stopień skoncentrowania dobrego suplementu powinien wynosić co najmniej 45%. Dobrej jakości produkty powinny też posiadać świadectwo badań na brak obecności metali ciężkich.

Opracowanie: Arletta Różycka